Top
bos-photo

GEMLİK FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜL GECESİ

Törende, usta oyuncular Tamer Yiğit, Perihan Savaş, Şemsi İnkaya ve Güven Kıraç’a ‘’Sinemaya Emek Ödülleri’’ takdim edilirken, Erkan Can’a ‘’Eşref Kolçak Onur Ödülü’’ verildi. Festival kapsamında düzenlenen Kısa Film Yarışması’nın kazananları da açıklandı.

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan öncülüğünde Eşref Kolçak anısına düzenlenen Gemlik Film Festivali’nin son gününde ödüller sahiplerini buldu. Atamer Otel’de düzenlenen törenin sunuculuğunu Meltem Cumbul üstlendi. Ödül töreni, sinema ve iş dünyasından davetlilerin katıldığı kırmızı halı geçişiyle başladı.

Usta isimler Tamer Yiğit, Perihan Savaş, Şemsi İnkaya ve oyuncu Güven Kıraç, ‘’Sinemaya Emek Ödülleri’’ni Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın elinden aldı.

Mehmet Uğur Sertaslan festivalle ilgili konuşmasında ‘’Eşref Kolçak anısına düzenlediğimiz festivalde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Çok değerli sanatçıları ve misafirleri ağırladık. Bizleri yalnız bırakmadılar. Gemlik’te bir film festivali düşüncesiyle yola çıktığımızda, bizi mahcup etmeyeceklerine inandığımız ve bu festivalden sonra bizi tescilleyen Gemliklilere ise ayrıca teşekkür ederim. Bundan sonra üstüne ekleyerek devam etme niyetimiz var. Hedefimiz Türkiye’de adı geçen tüm film festivallerini geçmek.’’ dedi.

Tamer Yiğit ‘’Bu gece sizlerle olmaktan, Gemlik’te olmaktan dolayı onur duyuyorum.’’ derken, Perihan Savaş ise ‘’Bu ödüller, vermiş olduğumuz emeğin karşılığını bize hatırlatmış oluyor. Bu anlamda bu tarz festivaller oldukça, burada, inadına varız diyoruz.’’ dedi.

Şemsi İnkaya duygularını ‘’Sanatçılara gösterdiğiniz bu yakın ilgiye çok teşekkür ederim. Bugünden bir anı olarak verilen zeytin fidanlarına iyi bakın, birkaç sene sonra yakmasınlar. Sahip çıkın ve iyi besleyin o fidanları, yanmasınlar orman olarak.’’ diyerek açıkladı.

Güven Kıraç ise ‘’İnsanın sevdiğinden karşılık bulması kadar güzel bir şey yok. Herkese teşekkür ederim.’’ dedi.

Oyuncu Erkan Can’a, festivalin özel ödüllerinden ‘’Eşref Kolçak Onur Ödülü’’ verildi. Erkan Can ödülünü, Mehmet Uğur Sertaslan’ın elinden aldı ve duygularını ‘’Aldığım en önemli ödül. Eşref abimize layık olmaya çalışacağım çok teşekkür ederim.’’ diyerek ifade etti.

bos-photo

GEMLİK

FİLM FESTİVALİ

Gemlik Film Festivali. Kısa Film Yarışması Başvuru için:

bos-photo

GEMLİK

FİLM FESTİVALİ

Gemlik'e doğru denizi göreceksiniz sakın şaşırmayın çünkü önde zeytin ağaçları arkasında gemiler.

Zeytin ağacı yaşamaksa, aynı rüzgârlara yüzlerce yıl direnmek ve başkaldırmaksa;gemiler vedadır, ayrılıktır ve ölümdür. Zeytin ağacı elimizi uzattığımızda yakalayabileceğimiz köklerimiz ise; gemiler uzaklardır, sonsuzluktur, içimizdeki yolculukların hazır imgesidir. Artık demir almak günü geldiğinde bu limandan diye başlayan ve gidilip de dönülmeyen diyarların resmidir gemiler. ‘Ve gemi gidiyor’ der Fellini usta, kalan herkese el sallayarak.

Zeytin ağaçlarının ve gemilerin bu kadar dramatik bir şekilde bir araya gelmesi, bir hikâye konusuna çevirir onlara dokunan herkesin hayatını. Artık gerçekle hayal arasında kaldığınızı hissettiğiniz, kendi şiirinizi bulduğunuz bir yerdesinizdir.

Ve hayatlarımızın masalını bu kadar güzel ortaya çıkarabilen, çocukluğumuzu bu kadar özenle saklayabilen, her defasında içindeki şiiri yeniden üreten ve bizi her defasında buna inandıran Yeşilçam sineması, bu eşi benzeri olmayan toplumsal gerçeğin hikâye anlatıcılarını, hiç görmediğimiz ama tutkuyla bağlandığımız hayal yüzleri ve hep hayallerimizdeki gibi sakladığımız efsaneleri ile sihrini devam ettirir.

Sokağı dönünce bu hayal isimleri göreceksiniz sakın şaşırmayın. Çünkü adını tam da geçmiş zamanlardaki gemilerden alan tek şehir Gemlik bu hayal perdesinin ta kendisidir. Vuslatın ve kavuşmanın, vedanın ve şiirin gizli limanıdır Gemlik. İnsanoğlunun binlerce yıldır hiç tükenmeden devam eden hayatının film şeridi gibidir bu liman şehri.

İşte bu yüzden sinema, bu yüzden Yeşilçam kokulu bir festival ve bu yüzden Gemlik. Bir Gemlik hatırası. Eski fotoğraflardan kalma bir hatıralar silsilesi.

Bu fotoğrafların en derinlerde kalan siluetlerinden biri de Eşref KOLÇAK. Türk sinemasının neredeyse başlangıcından çok yakın zamanlara kadar her döneminde kalplerimize en çok dokunan aktörlerinden biri, bu liman şehrinin delikanlısı, busokakların bilgesi ve eski Anadolu terbiyesinin Yeşilçam’daki son dışavurumudur Eşref Kolçak.

 

Ebedi istirahatininin Gemlik'te olmasını tercih eden bu büyük usta adına başlattığımız ve bu yıl birincisini gerçekleştirdiğimiz Gemlik Film Festivali, hayatını sinemaya adamış bütün sinema işçilerine ve Yeşilçam emekçilerine duyduğumuz saygının ve minnet duygusunun tezahürüdür.

Yazan: Levent Kurumlu

© 2022 Gemlik Film Festivali - Tüm Hakları Saklıdır